YARIŞMA HAKKINDA GÖRÜŞLER
Ulusal Dermatoloji Yarışması
Prof. Dr. Yalçın Tüzün
(İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı )
:

Yarışmayı zaten beğeniyor ve destekliyorum. Asistanlarımızın hepsine de katılmalarını söylüyorum. Aralarından çok daha yeni olan iki kişi biraz çekindi, girmediler ama diğerlerinin hepsi girdi. Bence güzel bir fikir. Ben de yarışmaya soru hazırlayanlardan birisiyim. Yarışma soruları öyle zannedildiği gibi çok ağır, çok zor sorular değildi. Orta ağırlıklı sorulardı. Ama çok kolay sorular da değildirler. Zaten böyle bir yarışmada da soruların düzeyinin o şekilde olması gerekir. Literatürü takip eden, ilgili makaleleri takip eden bir kişi için rahatlıkla katılıp başarı elde edebileceği bir yarışmaydı. Eleştireceğim hiçbir şey yok. Oldukça özenli bir şekilde hazırlanmış bir yarışma.

Prof. Dr. Deniz Seçkin
(Başkent Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı ):


Çok yararlı bir yarışma olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar asistanların seviyelerini değerlendirmek üzere yılda 2 kez sınav yapsak da asistanlarımızın bu yarışmaya mutlaka katılmalarını istiyoruz. Bu tür sınavlar bizim sınavlarımıza da hazırlıyor. Bölümümüzde düzenli bir eğitim programımız var. İnteraktif eğitim çalışmalarına bölüm olarak çok ağırlık veriyoruz. Bölümümüzde sadece 5 asistan var. Dört de öğretim görevlisi ve üyesi var. Dolayısıyla asistanlarımızla bire bir eğitimimiz çok fazla oluyor. Yarışmanın da eğitimlerine katkı sağladığını düşünüyorum. Asistanlarımızın mutlaka her sene bu yarışmaya katılmalarını istiyoruz. Bu seneki soruları henüz çok ayrıntılı incelemeye fırsat bulamadım ama geçen sene ki sorulara baktığımızda bu yıl ki sorular arasında çok iyi sorular olduğu gibi, çok detay, çok ezbere yönelik sorular da olduğunu düşünüyorum. Bunlar geliştirilebilir. Belki sorular içerisinden daha iyi bir eleme yapılabilir. Eleme derken, daha bilgiye yönelik, daha senteze yönelik sorular seçilebilir diye düşünüyorum.

Doç. Dr. Nuran Allı
(Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Dermatoloji Klinik Şefi ):


Bu yarışmanın, asistanların motivasyonlarını sağlaması açısından ve çalışmaya yönlendirmesi açısından son derece güzel ve etkin olduğunu düşünüyorum. Bizim asistanlarımız düzenli olarak bu yarışmaya katılıyorlar. Ben de kendilerini katılmaları yönünde motive ediyorum. Bu yıl yarışmaya giren asistanlarımızdan biri ilk üçe girdi. Daha önceki yıllarda yapılan yarışmalarda da başarılı olan asistan arkadaşlarımız oldu. Yarışma organizasyonu çok güzel. Özellikle katılımın çok yüksek olduğu sempozyum ve kongreler sırasında yapılıyor. Yıllardır bu tür şeylerin içerisinde olarak, bu yarışmalara esas olarak asistanların girmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yardımcı doçentlerin tam doçentlik öncesinde asistanlarla aynı kefede yarışması çok sağlıklı değil. Yarışmada sorulan sorular öyle kolay sorular değildi. Hatta bazı sorulanları fazla detaylı diyebilirim. Örneğin çok uç noktalarda kalan sendromlar bile sorulmuştu. Yani asistanlık için oldukça detaylı bir yarışmaydı. Bu nedenle de yarışmanın kolay bir yarışma olduğunu kimse söyleyemez.


Dr. Sadiye Keskin
(8. Ulusal Dermatoloji Yarışması birincisi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı)
:

Asistan olarak katıldığım bu yarışmada birinci olmak beni çok mutlu etti. Sınava katılmayı düşündüğüm zaman daha önce çıkan sorulara baktığımda soruların ayrıntılı ve zor olduğunu düşündüm. Bu yüzden açıkçası sınav öncesi böyle bir sonuçla karşılaşacağımı bilmiyordum. Bu yarışmada elde ettiğim birincilik, çalışma isteğimi daha da arttırdı. Böyle önemli bir organizasyona katılmamı sağlayan sayın hocalarıma emeklerinden ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.


Dr. Özlem Karadağ
(8. Ulusal Dermatoloji Yarışması ikincisi Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı)
:

Yarışmada sorulan soruların bu kadar içerikli olacağını aslına bakarsanız pek düşünmüyordum. Ancak sorulan sorular öyle her zaman karşılaştığımız kolay sorular değildi. Yarışmada sorulan 50 tane sorudan 27.5 netle ikinci oldum. Bu da soruların ne kadar dikkatli ve zor seçilmiş olduğun gösteriyor. Türkiye Klinikleri?nin önceki sınavları da öyle kolay sınavlar olmadığı için bu yarışmadaki sorular da zorluk bakımından benim için büyük bir sürpriz olmadı. Ancak zor olsa da oldukça keyifli bir yarışmaydı. Hele ikinci olmak benim için gurur verici. Ödül almak çok güzel bir duygu.
Anabilim dalı başkanımız da bizlerin bu tür yarışmalara girmesini istiyor ve bizleri teşvik ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu sınavlara katılacak olan arkadaşlara zor bir sınav olduğunu, kazanmak için çok okumanın gerektiğini söylemek isterim. Gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Çünkü sınavda yeni şeyler de soruluyor. Sürekli olarak okuyup araştırmak ve belli bir birikime ulaşmak gerekiyor. Sınav için oturup çalışmak ya da özel bir şey yapmak gerekmiyor. Sorular zaten gördüğümüz, okuduğumuz konular. Ama dediğim gibi çok okumak araştırmak, öğrenmek gerekli.


Dr. Bahadır Şenlik
(8. Ulusal Dermatoloji Yarışması üçüncüsü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği)
:

Bu tür sınavlara ileriki yıllarda da bilgilerimi tazelemek, ölçmek, mesleki gelişimimi değerlendirmek adına tekrar katılabileceğimi düşünüyorum. Bu tür yarışmalara katılacak arkadaşlarıma da, sınavı ciddiye almalarını ve en az bir ay öncesinden sınavla ilgili daha derin ve etkili çalışmalarının uygun olacağını söylemek istiyorum. Çalışmadan girilecek bir sınavda başarı elde etmek doğrusu düşünülemez.
Yarışma oldukça iyi organize edilmişti. Hem GlaxoSmithKline, hem de Türkiye Klinikleri'nin sınavın düzenlenmesi aşamasında, gerek soruların hazırlanması, gerekse sınavın yapıldığı fiziki mekan konusunda son derece titiz bir çalışma yapmış oldukları açıkça belli oluyordu. Oldukça iyi hazırlanılmıştı. Ben çok memnun kaldım.


Yrd. Doç. Dr. Ayşin Aktürk
7. Ulusal Dermatoloji Yarışması birincisi Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ):


Türkiye Klinikleri'nin düzenlediği bu yarışma bilimselliğe katkı açısından motive edici bir yarışmadır.


Yrd. Doç. Dr. Ümit Türsen
(7. Ulusal Dermatoloji Yarışması ikincisi Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ):


Yarışmanın dermatoloji camiasında yapılan tek yarışma. Ayrıca eğitim açısından son derece yapıcı bir yarışma.


Uz. Dr. Meltem Ayhan
(7. Ulusal Dermatoloji Yarışması üçüncüsü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ):


Yarışma motive edici, bilgileri gözden geçirme açısından güzel ve başarılı bir yarışma oldu.


Dr. İrem Yıldırım
(6. Ulusal Dermatoloji Yarışması birincisi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği ) :


Uzmanlık sınavı öncesi yarışmaya katılmak bana bilgilerimi tazeleme fırsatı verdi. Kendini sınama imkanı verdiği için yarışmanın son derece önemli. Bu ayrıca insanı da motive ediyor.


Uz. Dr. Tamer İrfan Kaya
(6. Ulusal Dermatoloji Yarışması İkincisi Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı):


Soruları içerik olarak çok beğendim. Sonraki yıllarda yapılacak yarışmalara eğer doçent olmazsa katılmaya devam edeceğim.


Dr. Berna Aksoy
(6. Ulusal Dermatoloji Yarışması Üçüncüsü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı) :


Türkiye Klinikleri'nin düzenlediği yarışmaya ilk kez katıldım. Uzmanlık sınavına gireceğim. Yarışma benim için yararlı oldu, bilgilerimin tazelenmesine yardım etti.